2013. augusztus 21., szerda

Angolságok 3. - Truro és a víz

Truro neve is a vízből származik, állítólag három folyót jelent cornwalliul. Trurónak valóban három folyója van, bár ebből egy (a Kenwyn) a belváros alatt teljesen alagútba bújik, egy másik (Tinney) meg szinte láthatatlan, ez a városon átvezető főút alatt csörgedez. A harmadikat Allennek hívják, míg összefolyásukkor a három folyó Truro Riverré neveződnek át.

A folyók hálózata kiegészül még a belvárosi utcák nyitott, folyamatos vízellátású vízelvezetőivel (leats). Elsőre sima "nyitott árkoknak" tűnnek, de nem ilyen egyszerű a dolog. A vizet ugyanis egy kiemelővel a Kenwyn folyóból nyerik a belváros felső részén, majd innen vezetik szét a vizet a különböző utcákba, ahol gravitációsan végigcsordogál a gránitból kialakított folyókákban, majd összefolyva visszaáramlik a Kenwynbe.

 
A hálózat egyébként nem működött folyamatosan: eredeti funkciója a XIX. században az utcák tisztán tartása volt, így mikor ezt már másképp oldották meg, felhagytak a használatával. 2000 körül viszont rekonstruálták, de immár a városkép és a hagyománytisztelet okán. Bár biztosan van klimatizáló hatása is a legtöbb vízfelülethez hasonlóan, de a levegő hűtésére és páradúsításra ezen a környéken nincs olyan nagy szükség...

Egy másik vízhez kapcsolódó apróság, ami megragadott Truróban, az az ereszcsatornát az utcai csatornával a járda alatt összekötő folyókák vasfedele. Nagyon sokféle van, ezen a képen négyet gyűjtöttem össze, és a változatosságon túl jól lehet rajtuk tanulmányozni a környék vasöntödei múltját: Carn Brea és Devoran egyébként nagy múltú cornwalli bányász és kohász települések.


A folyók mellett érdemes még megemlíteni, hogy bár a nyílt tengertől 20 km-re van, mégis van köze a városnak a tengerhez, mert a dagály egészen a belvárosig jön fel (ezen időszakban egyébként visszafelé folyik a folyó, elég érdekes látvány). Az alábbi kép jól szemlélteti, hogy kerülnek szárazra a hajók apálykor a Truro folyó partján (háttérben a katedrális tornya). Ha hajóval kelünk útra, nem árt tudni az apály/dagály menetrendet, különben kockázatos lehet a hazajutás - az iszapon már sem a hajó, sem a cipő nem jut át.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése