2010. február 8., hétfő

József Attila, mint városrehabilitáció

Ismét pályázik szociális városrehabilitációra a IX. kerület, így elkészítették az ehhez szükséges dokumentumot, az akcióterületi tervnek hívott valamit (a képek, tervek innen származnak). Ebben elég sokat olvashatunk arról, hogy hogyan újítanák fel a Gát utca-Márton utca környékének házait. Hivatalosan ezt a projektet József Attila Tervnek nevezik, mivel ezen a területen van József Attila szülőháza is.



Az eddigi gyakorlathoz hasonlóan a sok kicsi, fürdőszoba nélküli lakásból kevés nagy, összkomfortos lakást alakítanak ki, általában a tetőtér beépítésével és elég sok esetben emeletráépítéssel. A tervek alapján ez utóbbiak nem olyan magas színvonalúak, hozzák a pesti átlagot. Nekem legalábbis nagyon szúrja a szemem, amikor a tető teljesen rálóg az ablakra. Biztos sokba kerülne egy kreatívabb építész, meg konzervatívak vagyunk ugye, akkor jó lesz ez is. Annyira nem vészes, de kihagyott lehetőségnek tűnik.


előtte - utána

Viszont van sok ház, ami nem kap emeletet, csak tetőtérbeépítést és a homlokzat szépen megújul (remélhetőleg nem dryvit vakolattal..). Ilyen a Gát u. 3-5. is, ahol József Attila született és ahol emlékszobája most is látogatható.


A földszintes házakra pedig a buldózer vár, mint korábban is a program során. Hiába van nekik szép zöld kertjük - egyébként a többi ház hátsó szárnyainak a helyén lesznek új zöld kertek, így pl. a Márton utca 8/a-nak is:



A pályázat egyébként némileg kétséges: 3 milliárd forintot remélnek, ami azt jelenti, hogy kiemelt projektre pályáznak, ehhez pedig kormánydöntés kell. És hogy mennyire lenne ez "szociális" városrehabilitáció, itt egy idézet a február 2-i testületi ülésről:

"Emődy Zsolt: A 3 milliárd Ft-ba az elhelyezési költség nincs benne? Fontos kérdés.

Paál Kálmán: A lakók legnagyobb része pénzt fog választani.

Emődy Zsolt: Úgy látom, túlzott mértéket ölt a „népmozgás” a rehabilitáció kapcsán. A bizottságnak van határozata arról, hogy szociológiai tanulmányt szeretne látni. Kb. 80 százaléka választja a pénzbeni megváltást."

Ettől függetlenül tényleg kell kezdeni valamit azzal a területtel, és ez magántőkéből nem fog menni. Viszont a IX. kerületben már annyira üzleti szemléletűvé lett bejáratva a városrehabilitáció (és ebből szempontból tényleg kivételesen sikeres példa, főleg Budapesten belül), hogy a szociális szemponttal nem igazán tudnak mit kezdeni. Van néhány betervezett intézkedés a programban, de látszik, hogy ezek nincsenek még kidolgozva. A szomszéd kerületben a Magdolna programban sem minden tökéletes, de ott azért több törekvés látszik (valószínűleg rosszabb is a "lelkiismeretük" a Corvin Sétány c. dózerkampány miatt).

1 megjegyzés:

  1. NIncs még kialakult normája a szociális rehabnak - a RÉV8 is mindig ezzel jön, hogy azért basznak el annyi mindent, mert pionírok a témában. De már tanítják!
    :)

    VálaszTörlés